ESZO Kft. GINOP-2.2.1-18-2020-00030. azonosítószámú pályázatának Projektátadó rendezvénye

Egyedi gyártási és termelés kiszolgálási rendszer fejlesztése Ipar 4.0 elvárásoknak megfelelően

2023.02.24-én megrendezésre került az ESZO Kft. (2451 Ercsi, Öreghegyi út 2867 hrsz.) GINOP-2.2.1-18-2020-00030. azonosítószámú projektjének Projektátadó rendezvénye.

A megvalósult projekt 2023.02.28-ával eredményesen lezárult.

Az ESZO Szerelő és Kereskedelmi Kft. a Neumann János Egyetemmel konzorciumban a Széchenyi 2020 program keretében, a K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések c. felhívására benyújtott, GINOP-2.2.1-18-2020-00030 azonosítószámmal nyilvántartott támogatási kérelmét a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság támogatásra érdemesnek ítélte. Az „Egyedi gyártási- termeléskiszolgálási és logisztikai technológia megvalósítása, újszerű, kisszériában is költséghatékonyan termelő üzleti modellel és Ipar 4.0 szemléletű, magasan automatizált termelésirányítási rendszerrel” című projekt 618,4 millió Ft vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást kapott.

Hazánkban az elmúlt években rohamosan növekvő ipari beruházásokkal párhuzamosan a vágott és előmunkált acél termékekre vonatkozó igény is megnövekedett. A folyamatosan növekvő igények kiszolgálására az ESZO Kft-nek a fejlődő daraboló üzem újragondolását kellett előtérbe helyezni.

Egy hazai szakemberekkel tartott szakmai szimpózium során kristályosodott ki egy olyan megoldási lehetőség, mely nem csak a tisztán gépészeti (eszköz fejlesztés) beavatkozásokat helyezte előtérbe, hanem a vállalat folyamatainak és mellék tevékenységeinek egészét kívánta egy magasabb szintre emelni, miközben a digitális kihívásoknak (Ipar 4.0) illetve az erőforrások optimális kihasználásának is megfelel.

A megoldásra a GINOP pályázati program keretében nyílt lehetőség, melyben a Neumann János Egyetemmel közös konzorcium belevágott egy olyan automatizálási-informatikai fejlesztésbe, ami teljesen egyedülállóan moduláris felépítéssel rendelkezik, így biztosítva magas szintű flexibilitást minden releváns műszaki vagy környezeti (gazdasági) igényre.

Ami a „hagyományos” vállalatirányítási rendszerektől megkülönbözteti a kifejlesztett eszközt, az a pillanatok alatti adaptálhatóságában rejlik. A kifejlesztett program lelkét az NJE által alkalmazott matematikai logika jelenti, mely segítségével bármely más hazai kis és középvállalkozás is gyorsan bevezetheti a szoftveres támogatást a gyártásába.

A rendszer képes lekezelni a gyártandó termékek előállításához alkalmazott gépek vagy szerszámok paramétereinek figyelem-bevételével az optimális műveleti és ütemtervet, továbbá a leterheltségeket, netán új termelő gépek üzembevételét vagy akár azok kiesését (pl. karbantartás miatt egy plazmavágó kivételét a termelésből).

A szoftver segítségével nagymértékben megugrott az információ áramlása, szinte minden digitálisan elérhetővé vált bármely termelésben résztvevő számára.

A projekt eredményeképpen létrejött az Ipar 4.0 mintaüzem prototípus és a hozzá kapcsolódó Ipar 4.0 mintaüzem technológia.